Úvod   Služby   Čištění skenů

Digitalizace


Sken není papír. A proto si na něm čas vylomí svůj zub (tedy pokud umíme správně archivovat data).
Mám rád knihy a časopisy. Ty, které voní novotou, ale i ty, které se po snesení z půdy občas musí nechat vyvětrat. Přiznávám, že ty druhé mám radši.
Skeny sice nevoní (ani nepáchnou), ale také se netrhají a nežloutnou. A podstatně šetří místo.


To jsem možná trochu zjednodušil, ale na dvě až tři "placky" by se to určitě vešlo.


Nabízím tedy i Vám převedení Vašich časopisů a knih do digitální podoby.
Ke skenování používám knižní A3 skener Plustek OpticBook A300. Ten umožňuje šetrné skenování "přes hranu skeneru", při kterém se kniha nemusí tolik rozevírat a nenamáhá se tak její vazba.


Pro zobrazení většího obrázku klikněte myší na náhled.


Prvním výstupem mé služby mohou být neupravené skeny nebo skeny upravené (ořez, retuš a další úpravy obrazu). Následující obrázek je ukázkou rozdílu mezi neupraveným a upraveným skenem.


Pro zobrazení většího obrázku klikněte myší na náhled.


Upravené skeny Vám mohu převést do formátů CBR, PDF nebo DjVu. Takto vytvořené soubory si pak můžete prohlížet na monitoru svého počítače nebo na displeji tabletu.
Nabízím i pomoc s vytvořením webových stránek pro umístění skenů. Upozorňuji však na otázku autorských práv ohledně sdílení skenů výtvarných a literárních děl. Muselo by se jednat o nekomerční stránky, nejlépe s výukovým charakterem. Ale i tak je žádoucí souhlas autora nebo držitele autorských práv.
Nebo by se muselo jednat o osobní stránky chráněné heslem. Jen pro vlastní potřebu, s možností přístupu z libovolného počítače připojeného k internetu.


Cena za digitalizaci knih a časopisů je stejná jako u ostatních služeb. Tedy 0,09 Kč za vteřinu doby služby. Ale vzhledem k větší časové náročnosti jednotlivých činností (zejména retušování a úpravy skenů) a k složitosti odhadu potřebné doby na minuty, bude spíše odpovídající účtování po celých hodinách (324 Kč/h).
Vždy nejprve vypracuji cenovou nabídku, podle konkrétních požadavků na službu a s odhadem časové náročnosti.
Výsledná cena tak bude záležitostí dohody, včetně případné množstevní slevy při digitalizaci většího množství knih a časopisů.


Další ukázky mé práce v oblasti digitalizace a úprav skenů naleznete na stránkách Databáze ilustrátorů dětských časopisů (www.daildeca.cz) a Databáze ilustrátorů dětské literatury (www.daildeli.cz).